Łechtaczka

Łechtaczka (clitoris) jest to narząd płciowy nieparzysty, składający się z dwóch ciał jamistych łechtaczki, będący odpowiednikiem prącia męskiego, jednakże nie służący do wydalania moczu. Zadaniem łechtaczki jest recepcja bodźców czuciowych i transformacja ich na bodźce seksualne zapoczątkowujące lub wzmagające podniecenie seksualne.

Łechtaczka składa się z trzonu o długości około 2 cm i średnicy 0,4 – – 1 cm, oraz z żołędzi. Mimo że żołądź łechtaczki jest narządem o bardzo małym rozmiarze (przeciętnie 5 mm długości i 3 mm szerokości), zawiera bardzo liczne ciałka czuciowe. Jest kulista, stożkowata lub bocznie spłaszczona. Wypukły szczyt podobny jest do dziobu papugi. Pokryta jest całkowicie przez skórę przedsionka, która tworzy fałdę podobną do napletka. Łechtaczka, a zwłaszcza żołądź, jest bardzo wrażliwa na dotyk. Następstwem pobudzenia mechanicznego lub podniecenia seksualnego uzyskanego w inny sposób jest erekcja łechtaczki, zwłaszcza zaś żołędzi, której mechanizm jest podobny do erekcji prącia. Szybkość erekcji uzależniona jest od charakteru stymulacji seksualnej. Stymulacja bezpośrednia łechtaczki lub wzgórka łonowego wiedzie o wiele szybciej do erekcji niż stymulacja pośrednia (bez bezpośredniego kontaktu z łechtaczką) poprzez pobudzanie innych okolic ciała lub poprzez wyobrażenia erotyczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>