Żołądź

W stanie zwiotczałym (membrum mortuum) trzon i żołądź zwisają ku dołowi tworząc część wiszącą prącia, której długość wynosi przecięt- nie 8,5 – 10,5 cm. W czasie erekcji prącie (membrum vivum) usztywnia się, unosi się ku przodowi i górze oraz zwiększa swą długość do 15 – 17 cm. Prącie w stanie erekcji zwane jest falłusem. Sprawność czynnościowa, zdolność do erekcji, jest uzależniona od budowy ciał jamistych, a nie od wielkości prącia ocenianej optycznie w stanie zwiotczenia.

Żołądź, zgrubiony koniec prącia, jest siedliskiem ciałek czuciowych tworzących u mężczyzny pierwotną strefę erogeniczną (podobnie jak żołądź łechtaczki tworzy ją u kobiety). Żołądź jest jedyną pierwotną strefą erogeniczną. Przez szczyt kulistej żołędzi przechodzi ujście cewki moczowej. Jej ukośnie ścięta podstawa zawiera bardzo liczne ciałka czuciowe. Kolor żołędzi jest białoszary, lekko różowy lub wpadający w fioletowy. W stanie erekcji żołądź ulega stwardnieniu, wysuwa się całkowicie spod napletka, powiększa się znacznie i zabarwia się na kolor różowo-czerwony.

Skóra na żołędzi jest bardzo cienka nie posiada włosów, gruczołów łojowych ani potowych. Po obrzezaniu skóra często pogrubia się.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>