Do klasycznych objawów stenozy kanału kręgowego zalicza się: – 1) ból krzyża stały lub przerywany oraz objawy typu rwy kulszowej
– 2) nasilenie się bólu pod wpływem stania i ustępowanie po położeniu się do łóżka lub też po przyjęciu pozycji siedzącej
– 3) kurcze i bóle łydek przy chodzeniu, pojawiające się nawet po przebyciu niewielkiego dystansu, przeczulica oraz drętwienie nóg (krążenie krwi w kończynach dolnych jest prawidłowe)
– 4) łatwiejsze wchodzenie pod górę niż schodzenie
– 5) ograniczenie przeprostu kręgosłupa z powodu bólu.
Ból stanowi objaw naczelny
Ból stanowi objaw naczelny i chory może go odczuwać w dolnej części lędźwiowego odcinka kręgosłupa, jak też w jednej czy obu kończynach dolnych. Ból może mieć charakter trwały lub naprzemienny. Zazwyczaj chodzenie nasila ból. Po przebyciu kilkudziesięciu metrów chory musi zatrzymać się i odpocząć. Po kilku minutach może on kontynuować marsz. Objaw ten nierzadko nasuwa myśl o claudicatio intermittens pochodzenia naczyniowego. Nierzadko chory skarży się na bóle nocne, które łagodzi chodzenie po pokoju (chory zazwyczaj jest po pięćdziesiątce). Chory może skarżyć się też na osłabienie nóg, uczucie chłodu, że „nie są to jego nogi”, czy też uczucie jakby nogi były wykonane z gumy.
Bóle krzyża w przebiegu stenozy kanału kręgowego są lżejszego typu niż w przebiegu uszkodzenia tarczy między kręgowej, ale podobnie umiejscowione w dolnej części odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Nierzadko chory cierpi na bolesną sztywność po okresie spoczynku lub budzi się rano z bólem, który ustępuje po 2-3 godzinach, w miarę podejmowania czynności dnia codziennego.
Leave a reply