Metody leczenia wad zgryzu

Ortodonta Warszawa – korekcja zgryzu za pomocą aparatu

Niestety wiele osób ma problemy związane z nieprawidłowym zgryzem. Obecna stomatologia jest w stanie wielu z nich skutecznie zaradzić dzięki odpowiednio wcześnie podjętemu leczeniu ortodontycznemu. Ortodonta Warszawa zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu zarówno u dzieci jak i dorosłych. Warto wiedzieć, że nieprawidłowy zgryz wpływa negatywnie na zdrowie prowadząc do zaburzeń wymowy oraz sprzyja paradontozie i próchnicy. Leczenie ortodontyczne można podjąć w niemal w każdym wieku, o ile nie wystąpią przeciwko temu słuszne przeciwwskazania. Najlepszym okresem na założenie aparatu ortodontycznego jest wiek pomiędzy 7 a 29 rokiem życia, co nie zmienia faktu, że w późniejszym okresie leczenie jest także możliwe. Jednak pewne nieprawidłowości można wyeliminować tylko w określonym czasie, później staje się to nie tylko trudniejsze do zrealizowania, co przekłada się na dłuższy czas trwania leczenia, oraz także na mniejszą gwarancję powodzenia leczenia aparatem ortodontycznym. Niemniej kwestie tego typu wyjaśnia dokładnie ortodonta po przeprowadzeniu wnikliwej diagnostyki, pozwalającej określić rodzaj wady zgryzu i przewidywany tok działań leczniczych.

Ortodonta Warszawa – jak przebiega korekcja aparatem ortodontycznym

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym mającej charakter konsultacji lekarz określa rodzaj wady zgryzu i zleca wykonanie zdjęć rentgenowskich i cefalometrycznych, które posłużą do wykonania kompleksowego planu leczenia. Niezbędny będzie także wykonanie odcisku górnej i dolnej szczęki na podstawie, którego stworzony zostanie model gipsowy szczęki służący do stworzenia aparatu ortodontycznego. W trakcie kolejnych wizyt ortodonta przedstawi szczegółowy plan leczenia, w którym zasugeruje rodzaj aparatu ortodontycznego. Do prostowania zgryzu stosuje się aparaty ortodontyczne ruchome i stałe. Wybór określonego rodzaju aparatu zależy od wielu czynników. Najczęściej używanymi w prostowaniu zgryzu u dzieci do 12 roku życia są aparaty ruchome, czyli zakładane i samodzielnie zdejmowane przez pacjenta. Wybór takiego aparatu podyktowany jest wymianą uzębienia jaka następuje między 4 a 12 rokiem życia. Przy uzębieniu mlecznym lub mieszanym stosuje się najczęściej aparat, który zakładany jest przez pacjenta na dzień i do spania na noc. Niezbędne są także wizyty kontrolne średnio co 3 miesiące w trakcie których ortodonta zmienia ustawienia aparatu i kontroluje postępy w korekcji uzębienia. Aparat stały można stosować począwszy od osiągnięcia 13 roku życia lub gdy wszystkie zęby wymienią się na stałe. Aparat taki przyklejany jest za pomocą specjalnego kleju z fluorem do zębów, najczęściej na kilkanaście miesięcy. W trakcie trwania leczenia ortodonta sprawdza postępy na kolejnych wizytach kontrolnych odbywanych średnio co 4-6 tygodni i wymienia poszczególne elementy konstrukcji aparatu (zamki) oraz zmienia ustawienia aparatu. Ortodonta podejmuje decyzje o zaprzestaniu noszenia aparatu ruchomego lub zdejmuje aparat stały, gdy leczenie przyniesie oczekiwane efekty.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>